Założenie własnej działalności gospodarczej, pomimo wprowadzenia tzw. jednego okienka, nie jest wcale tak prostym procesem, jakby się wydawało. Oprócz wielu formalności, przyszły przedsiębiorca będzie musiał ponadto dokładnie określić zakres prowadzonej działalności. Rejestrując firmę we wniosku będzie więc musiał zamieścić kody tzw. Polskiej Klasyfikacji Działalności, potocznie zwane kodami PKD. Każdy właściciel firmy musi wybrać jeden główny typ działalności i dowolną liczbę pozostałych. Tym samym będzie musiał we wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wprowadzić odpowiednie kody PKD.
Jako że jest ich ogrom przydatna jest w tym celu wyszukiwarka PKD, a taką można znaleźć w internecie. Przyszły przedsiębiorca może szukać zarówno kodów według branż, jak i odwrotnie – wpisując branże, zobaczy kod PKD.
Wyszukiwarka kodów PKD to bardzo przydatne narzędzie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy mają w planach szeroki zakres działania. Ponadto warto wpisać więcej potencjalnych działalności, gdyż nie jest to płatne, a zmniejszy formalności na przyszłość.