Zbliżone do siebie materiały: sklejka i płyta OSB
Płyta OSB i tak zwana sklejka, to dwa różne materiały, które posiadają podobne właściwości i są stosowane w zbliżonych sytuacjach. Różni jednak kilka aspektów, które okazać się mogą istotne, dlatego warto poznać każdy z tych materiałów i jego zastosowanie nieco lepiej i dokładniej.
Przede wszystkim sklejka od płyty OSB różni się tym, iż wykonana jest z kilku warstw forniru, natomiast płyta OSB z odpadków podczas obróbki drewna. To powoduje, że różnią się wyglądem: sklejka ma płaską powierzchnię ze strukturą naturalnego drewna, za to płyta OSB przypomina ściśnięte, duże wióry.
Trwałość materiałów
Oba materiały różnią się również biorąc pod uwagę ich trwałość. W normalnych warunkach, według GOST R 56309-2014 – standardową wytrzymałością zginania wzdłuż osi głównej w przypadku OSB 3 jest od 16 do 22 MPa (zależy to głównie od grubości blachy). Jeśli chodzi o kierunek poprzeczny, podana siła okazuje się dwa razy niższa.
W przypadku sklejki, parametry techniczne określane są przez GOST 3916.1-96. Według niego wytrzymałość sklejki na jej zginanie wzdłuż włókna warstw zewnętrznych równa się 25 – 60 MPa. Podane wartości zależą od rodzaju drewna, które zostało użyte, a także marki sklejki. Sklejka zatem okazuje się bardziej wytrzymała niż płyta OSB. Jej naturalna struktura w okleinie jest w stanie wytrzymać obciążenia znacznie lepiej niż aglomerat z drzewnych wiórów łączonych spoiwem.
Odporność na wilgoć
Sklejka jest też bardziej odporna na wilgoć niż płyta OSB. Jest to możliwe ze względu na to, że w każdej jej warstwie zachowana została pojedyncza struktura drewna, podczas gdy w płycie OSB jest ona rozdrobniona. Jednocześnie sklejka jest też trochę cięższa od płyty OSB, ale różnica ta nie jest zbyt znacząca.
Koszt
Okazuje się zatem, że sklejka może być lepszym wyborem niż płyta OSB. Oczywiście jest to zależne od celu, w jakim chcemy zakupić dany materiał. Płyta OSB jest bowiem tańsza od sklejki, co często może determinować wybór pośród materiałów.
Najnowsze komentarze